10 największych aktorów filmowych i aktorek wszechczasów

Udostępnij

Sezon przyznawania nagród będzie tutaj, zanim się o tym dowiesz, i podczas gdy niektórzy będą w domu z radością oglądając swoje ulubione tespians zaakceptować najwyższe wyróżnienia w swoich kategoriach nominowanych, inne zostaną pozostawione zastanawiając się, dlaczego osoba, która kibicowała za odszedł z pustymi rękami.

Rozmowa na temat najlepszych aktorów i aktorek jest kontynuowana z roku na rok. Dzięki legendarnemu talentowi, który nie przestaje bawić widzów przez dziesiątki lat, niektórym łatwo jest określić, czyje dziedzictwo wykroczy daleko poza ich życie.

Na szczęście, naukowcy zrobili dla nas ten ciężki lifting.

Wykorzystując długowieczność ich kariery i łączną liczbę filmów, w których zagrali, nowe studium z Uniwersytetu w Turynie opracowało prawdopodobnie ostateczną listę 20 najlepszych aktorów i aktorek wszech czasów.

Twój ulubiony zrobił to cięcie? Sprawdź poniżej.

10. Natalie Portman jest jedną z najmłodszych na tej liście.

Jedna z najmłodszych aktorek na liście, urodzona w Izraelu główna dama ma talent do wybierania ról, które stanowią dla niej wyzwanie. Od zagrania Jacqueline Kennedy Onassis w biografii z 2016 roku do utalentowanej, ale obsesyjnej baletnicy w "Czarnym Łabędziu" w 2010 roku, obie role przyniosły jej nominację do Oscara. Ostatecznie jednak otrzymała Oscara za rolę Niny Sayers w filmie "Czarny Łabędź".

9. Dame Judi Dench miała ikony w wielu filmach.

Siedmiokrotnie nominowana do Oscara tylko raz wygrała swoją rolę w "Zakochanym Szekspirze" w 1998 roku, ale nie umniejsza to jej długowieczności w branży. Nie tylko miała kilka ikonicznych ról w "Dumie i uprzedzeniach" oraz "Czekoladzie", ale także została mianowana Dame Komendantem Orderu Imperium Brytyjskiego (DBE) w 1988 roku na cześć Nowego Roku.

8. Cloris Leachman jest znana ze swojego działania i oddania sprawie praw zwierząt.

Nie tylko jest aktorką, ale również Cloris Leachman otrzymała w 2017 roku nagrodę za całokształt twórczości PETA. Do swojego życiorysu ma także Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą.

7. Mary Ellen Trainor miała wiele pamiętnych ról.

Mary Ellen Trainor użyczyła swojego talentu do kilku pamiętnych ról w znaczących filmach. Przede wszystkim w serii "Zabójcza broń", w której wystąpiła u boku Mela Gibsona i Danny'ego Glovera. Zmarła w 2015 roku w wieku 62 lat. 

6. Frances Bay jest ikoną z jej roli babci Fonziego w "Happy Days".

Swoją karierę jako aktorka radiowa rozpoczęła w latach trzydziestych, ale już niedługo Frances Bay znajdzie się przed kamerą. Fani lat 70. i 80. sitcomu "Happy Days" z pewnością pamiętają ją za to, że grała naprzeciwko Henry'ego Winklera jako babcia Fonziego. Zmarła w 2011 roku w wieku 92 lat.

5. Dame Maggie Smith można zobaczyć w serialu "Harry Potter" i "Downton Abbey".

Cykl filmowy "Harry Potter" nie byłby taki sam bez profesor Minerwy McGonagall, a entuzjaści "Downton Abbey" mają ochotę na jej występ jako Lady Violet Crawley, hrabina Dowager z Grantham, która zdobyła trzy nagrody Emmy. W każdym razie, mając 83 lata, Dame Maggie Smith przyćmiła to wyróżnienie za swój wkład w rozwój filmu i telewizji.

4. Joan Crawford jest znana ze swojej pracy w "Whatever Happened to Baby Jane."

Joan Crawford osiągnęła krytyczny sukces kasowy dla swojej pracy w horrorze "Whatever Happened to Baby Jane" z 1962 roku, w którym wystąpiła obok długoletniej rywalki Bette Davis. Ich waśń była tak ikoniczna, że stała się tematem pierwszego sezonu serialu antologii FX "Feud": Bette i Joan."

3. Sigourney Weaver jest legendą od lat.

Kariera Sigourney Weaver podążała za nią przez pokolenia fanów, boomerzy upodobali sobie jej pracę do "Goryli we mgle" z 1988 roku, a tysiąclecia zapamiętali ją za portret naczelnika Louise Walker w "Dziurkach" z 2003 roku.

2. Julie Christie ma nominacje do Oscara za dwa niezależne filmy.

Kolejny wychowanek "Harry'ego Pottera" łaskocze tę listę, ale Julie Christie jest znana nie tylko ze swojej roli w "Harrym Potterze i więźniach Azkabanu". Dwukrotnie nominowana do Oscara za pracę przy filmach niezależnych "Afterglow" (1997) i "Away From Her" (2007).

1. Jamie Lee Curtis ciągle podbijał kasę.

Już wcześniej podbiła kasy, ale tegoroczny remake klasycznego "Halloween" z 1978 r. utwierdził Jamie Lee Curtisa w przekonaniu, że jest wiodącą damą. W swoim pierwszym tygodniu, film zarobił ponad 77 milionów dolarów sprzedaży.

Zobacz także: Bogusław Linda – najlepsze role aktora

Komentarze (0)

Zostaw komentarz