Najmocniejsze konsole na rynku – którą wybrać?

Udostępnij

PlayStation 4 Pro i Xbox One X to dwie obecnie najmocniejsze konsole na rynku i sztandary, wokół których tłoczą się grona zwolenników i kupujących. Są to grupy nastawione do siebie niesamowicie wrogo i wielbiciele jednej konsoli zazwyczaj mają bardzo złe zdanie o urządzeniu konkurencji.

Istnieje wiele powodów, dla których można wybrać jedną lub drugą opcję bądź odrzucić jedną z nich, warto tutaj o nich wspomnieć. Trudno jest przekonać kogoś z jednego obozu do zalet drugiego urządzenia. Patrząc jednak z neutralnego punktu widzenia, która konsola jest lepsza?

Gdzie jest moc?

Jeśli popatrzeć tylko od strony czystej mocy takiego urządzenia, trochę nowsza z konsol, Xbox One X, wypada pod tym względem dość wyraźnie lepiej. Trudno jest jednak ograniczać się w wyborze konsoli tylko do czystej mocy obliczeniowej tym bardziej, że różnice nie są tutaj wcale duże. Mimo wszystko, trzeba pogratulować inżynierom firmy Microsoft wykonania naprawdę świetnej roboty.

Specyfikacja urządzeń

Proste porównanie jest tutaj niecelowe, ponieważ trzeba umieć rozróżnić potencjalną moc urządzeń oraz realne możliwości jej wykorzystania dla produkcji odpowiednich wrażeń dla użytkownika. Gry zazwyczaj wychodzą na kilka platform na raz i producenci starają się, by na każdej z nich wyglądały tak samo. Czasami oznacza to różnice w płynności, dlatego warto jest rzucić okiem na wydajność poszczególnych urządzeń.

PlayStation 4 Pro za 1500 złotych oferuje nam:

• CPU 2.1GHz 8-rdzeniowy AMD “Jaguar”

• GPU Zintegrowana grafika AMD Polaris, 4.2 TFLOPS

• RAM 8GB GDDR5

• Dysk 1TB HDD

• Czytnik DVD, Blu-Ray

Xbox

Xbox One X za 2100 złotych ma do zaproponowania

• CPU 2.3GHz 8-rdzeniowy AMD “Jaguar”

• GPU Zintegrowana grafika AMD, 6 TFLOPS

• RAM 12GB GDDR5

• Dysk 1TB HDD

• Czytnik DVD, Blu-Ray (4K/HDR)

Warto zauważyć, że obie platformy są do siebie dość podobne, chociaż Microsoft oferuje wyraźnie więcej. Wyższa jest też jednak jego cena.

Wrażenia z gry

Teoretycznie rzecz biorąc, Xbox One X powinien być w stanie szybciej generować obraz i zapewniać jego wyższą jakość dzięki większej mocy obliczeniowej. Po wypuszczeniu na rynek obu urządzeń było to oczywiście intensywnie sprawdzane i rzeczywistość pokazuje, że wyniki bywają bardzo różne. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż ogromne znaczenie ma optymalizacja gier pod każdą z konsol, przez co tak naprawdę należałoby sprawdzać możliwości każdej gry z osobna i wydawać pojedynce wyroki.

Xbox One X to propozycja gry w 60 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K. W praktyce bywają z tym problemy i wiele gier pozwala na zoptymalizowanie rozgrywki pod wydajność lub jakość obrazu, co niesie oczywiste skutki. Wielką zaletą konsoli jest za to jej wsteczna kompatybilność, czyli możliwość odpalania na niej starszych tytułów z tej samej konsoli. Gry, które ledwie działały na starszych urządzeniach, teraz naprawdę rozwijają skrzydła i często pozwalają grać w nawet szesnastokrotnie wyższej rozdzielczości bez strat płynności obrazu. Jest to na pewno coś, czego osoba ze sporą kolekcją gier nie powinna lekceważyć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz