Kino domowe - co warto wiedzieć?

Udostępnij

Oglądanie filmów i seriali jest jedną z ulubionych rozrywek wielu ludzi. To czas relaksu i chwila, podczas której myślimy tylko o tym, co dzieje się na ekranie. Jak każda czynność, tak i ta wymaga sprzętu odpowiedniej jakości. Przede wszystkim potrzeba należytej jakości głośników i ekranu oraz wielu innych akcesoriów, takich jak wygodny fotel czy sprawny pilot. Te wszystkie elementy tworzą razem kino domowe. Jak stworzyć funkcjonalne i praktyczne? Przyjrzyjmy się jego najważniejszym elementom.

Kino domowe - podstawowe elementy

Ekran

Urządzeniem, które jako pierwsze przychodzi na myśl, gdy słyszymy hasło: kino domowe, to bez wątpienia ekran. Jego rodzaj powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował oraz funkcjonalności i oświetlenia.

Najprostszym rozwiązaniem będzie telewizor. Można wykorzystać ekran LCD, LED lub zakrzywiony. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Często istnieje obawa, że wyświetlacz będzie zbyt mały lub nie będzie posiadał odpowiednich funkcji. W takim wypadku warto wybrać monitor profesjonalny, który cechuje się dobrą jakością obrazu.

Lepsze wrażenie sprawi ekran projekcyjny. Obecne ekrany charakteryzują się rozdzielczością na poziomie High Definitions, a nawet 4k. Dzięki temu jakość obrazu jest bardzo dobra. Jeżeli chodzi o wielkość, to filmy najwygodniej ogląda się na wyświetlaczach o przekątnej powyżej 120 cali. Ekrany projekcyjne gwarantują odpowiednią jasność, kontrast oraz barwy. Najczęściej wybierane są rozwijane. Montuje się je w specjalnej kasecie na ścianie, a uruchamia się za pomocą pilota lub ręcznie. Na rynku można spotkać także ekrany ramowe, które montuje się na stałe. Należy pamiętać, że projektory potrzebują znacznie więcej miejsca niż projektory.

sprzęt audio

Kolumny Spendor A7 dostępne u oficjalnego dystrybutora marki w Polsce - Nautilus.net.pl

Sprzęt audio

Równie ważnym elementem wyposażenia jest sprzęt audio. Aby poczuć magię kina domowego, należy zadbać o odpowiedni dźwięk. Najczęściej wybierana jest konfiguracja surround w wersji 5.1. W jej skład wchodzą głośniki przednie, tylne, centralne oraz aktywny subwoofer. Wielbicielom mocnych wrażeń poleca się głośniki w systemie DTS, który jest rozszerzeniem podstawowej konfiguracji i oferuje lepszą jakość dźwięku.

Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie głośników. Centralny powinien być umieszczony przed ekranem, by dźwięk dochodził z tego samego miejsca, co obraz. Nie należy umieszczać go z tyłu, gdyż wtedy ekran zagłuszy dźwięk. Inna sytuacja jest w przypadku subwoofera. Jako że emituje on niskie brzmienia, miejsce jego postawienia  nie ma aż takiego znaczenia.

Kino domowe hi-end w ofercie Nautilus

Montaż kina domowego najlepiej powierzyć profesjonalistom. Uznaną marką w tej branży cieszy się firma Nautilus, która jest dystrybutorem sprzętu kina domowego najwyższej jakości. Oferuje ona nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale też akustyczną adaptację wnętrz. Służy także pomocą w profesjonalnym ustawieniu głośników w taki sposób, by uzyskać najlepszy efekt dźwięku.

"Kino w domu to nie tylko jakość (i wielkość!) obrazu, ale także powalająca jakość i skala dźwięku. Dlatego właśnie zachęcamy klientów do zaplanowania odpowiedniego budżetu także na ten drugi cel" - https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/kino-domowe/.

Odpowiednio przygotowane kino domowe stanowi istotny punkt każdego domostwa. Nawet jeśli wiąże się to z większym wydatkiem, to korzyści, jakie przynosi, zdecydowanie są tego warte. Ważna jest jednak jego profesjonalna aranżacja, którą warto powierzyć zawodowcom takim jak Nautilus.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz