Kupujemy okulary korekcyjne

Udostępnij

Przed koniecznością korygowania wzroku stoi coraz większa część społeczeństwa. Częściowo ma to uwarunkowania genetyczne, częściowo zaś związane jest z tym że coraz więcej czasu spędzamy przed monitorami, zwłaszcza urządzeń mobilnych – więc małymi, niezbyt dobrze widocznymi, trzymanymi blisko oczu. Nie pozostaje to bez wpływu na ich kondycję, a to z kolei rodzi konieczność korzystania z okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Ta pierwsza opcja jest najpopularniejsza i najchętniej wybierana. O czym trzeba pamiętać przed i w czasie zakupu okularów korekcyjnych?

Idziemy do okulisty...

To właśnie pierwszy krok. Nadal nie wszyscy są świadomi jego konieczności i kupują gotowe okulary np. w markecie, uważając je za pełnoprawne narzędzie korekcji wzroku. Niestety – nie są one, bo nie mogą, być dobrane indywidualnie do naszej wady. Wartość korekcyjna, sama jakość szkieł – a co za tym idzie widzenia – nie zawsze jest najwyższych lotów, rozstaw źrenic, długość zauszników, wysokość mostka, to parametry, które nie uwzględniają naszych potrzeb. Do tego konieczna jest wizyta u okulisty w celu badania wzroku, a następnie u optyka, w celu dopasowania oprawek.

Okulista zresztą bada nie tylko wzrok, ale również oczy. Dzięki temu ma możliwość wykrycia rozwijających się chorób oczu we wczesnym stadium, a to oznacza, że może być wystarczająco czasu, by podjąć procedury leczenia. Co ciekawe, okulista może rozpoznać także inne choroby, np., cukrzycę, właśnie w czasie badania oczu. Oczywiście należy też pamiętać, by umawiać się na wizyty kontrolne również po przepisaniu recepty. Osoby z wadami wzroku powinny odbywać je minimum raz na rok, a po 40-50. roku życia nawet częściej. To granica, po której często pojawiają się zmiany chorobowe czy nasilają wady wzroku.

Również po czterdziestce zwykle pojawiają się pierwsze objawy prezbiopii – starczowzroczności. To wada, która może dotknąć każdego, ponieważ powstaje z powodów naturalnych, czyli utraty elastyczności mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Kiedyś w takim przypadku przepisywało się tzw. okulary do czytania, które mogły być uzupełniane drugą parą - „do chodzenia”. Obecnie stosuje się raczej okulary progresywne, czyli pozwalające na poprawne widzenie w bliży, dali i na odległości pośrednie.

… a następnie do optyka

Jak wybrać idealne okulary korekcyjne? Funkcjonalność to jedna kwestia, a kolejną jest ich wygląd i to, jak będziemy się w nich prezentować. Nie bez powodu mówi się, że okulary są dodatkiem modowym. Potrafią doskonale uzupełnić stylizację, stać się znakiem rozpoznawczym, albo modnym i eleganckim uzupełnieniem outfitu. Wiele powstało poradników o tym, jak powinno dobierać się okulary. Zwykle doradza się, by nadawały twarzy harmonii, to znaczy maskowały jej niedoskonałości, a podkreślały zalety. W skrócie – można kierować się po prostu tym, czy wyglądamy w nich dobrze w naszym odczuciu i czy uwzględniają wymagania nasze i otoczenia. Np. związane ze stanowiskiem czy dress code obowiązującym w pracy albo tym, jaki wizerunek swej osoby chcemy kreować.

Za warstwę wizualną odpowiadają głównie oprawki, a same szkła – za funkcjonalność. Osobom spędzającym dużo czasu przed ekranami poleca się okulary do komputera, czyli zmniejszające zmęczenie światłem niebieskim. Kierowcy zawodowi powinni zdecydować się okularami poprawiającymi kontrast i widzenie w trudnych warunkach atmosferycznych. Warte rozważenia są także fotochromy, czyli soczewki przyciemniające się przy ekspozycji na światło słoneczne.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz