Jak działają okulary VR i do czego służą?

Udostępnij

Gogle do wirtualnej rzeczywistości to innowacyjna technologia, która dzięki ciągłym usprawnieniom dostarcza użytkownikom niesamowitych doznań. Z okularami zobaczysz obraz 3D nakładany na to, co widzisz bez nich. Pozwoli ci to poczuć się tak, jakbyś był w wyświetlanym przez VRy miejscu. Jak działa ta technologia? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak działają okulary VR?

Immersyjny świat 3D, czyli inaczej wirtualna rzeczywistość, na której podstawie działają gogle VR pozwala użytkownikowi przenieść się w zupełnie inne otoczenie bez wychodzenia z domu. Dzięki specjalnym kontrolerom (dołączonym do zestawu lub dostępnym do oddzielnego zakupu) możesz funkcjonować w świecie wykreowanym przez twórców danej gry czy aplikacji, tak, jakbyś był jego częścią. 

Jak działają okulary VR? Podobnie jak ludzki wzrok! Okulary mają soczewki, z których każda pokazuje nieco inną perspektywę oglądania tego samego przedmiotu. Dzięki temu, dokładnie jak w przypadku oczu, mózg łączy oba obrazy w jeden, który widzimy tak, jak w prawdziwym świecie. Jest to tak dopracowana technologia, że zakładając gogle, poczujesz się jakbyś faktycznie znajdował się w wyświetlanym przez VR miejscu, grze czy filmie.

Okulary do wirtualnej rzeczywistości działają na zasadzie „oszukiwania mózgu”, który pod wpływem technologii zakrzywionych soczewek urządzenia odbiera wyświetlane obrazy jak 3D, mimo tego, że gogle przekazują go w 2D. Nawet jeśli znajdziesz się w abstrakcyjnym świecie z twojej ulubionej gry, mózg w pewien sposób uwierzy, że w nim jest i dostosuje się do zachodzących zmian.

Technologia gogli oparta jest na czujnikach, żyroskopach i (w zależności od modelu) innych niesamowitych dodatkach, które sprawiają, że możesz odbierać obraz z telewizora, smartfonu, konsoli lub samych okularów, jak w przypadku Oculusów Quest 2 - wyposażonych w sporą pamięć wewnętrzną.

Do czego służą gogle VR?

Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie do czego służą gogle VR, ponieważ mają one szereg zastosowań, od grania w gry video, po oglądanie filmów, a wszystko to za pomocą jednego urządzenia. Możliwy jest też czat w wirtualnej rzeczywistości oraz dostępne są aplikacje pozwalające efektywnie ćwiczyć z wykorzystaniem gogli.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości i kontrolerom możesz grać w gry, przenosząc się do ich świata, niezależnie od tego czy akcja toczy się w kosmosie, czy na prehistorycznej ziemi. Warto jednak wygospodarować sobie przestrzeń, po której będziesz mógł swobodnie się poruszać, ponieważ niektóre gry wymagają realnego ruchu! Jeśli więc chcesz z powodzeniem strzelać do zombie lub zwiedzać statek kosmiczny – musisz mieć do tego odpowiednio dużo miejsca lub specjalną bieżnię zabezpieczającą (na przykład model VR KatWalk mini).

Okulary VR to też świetna inwestycja dla osób lubiących ekstremalne doznania filmowe – w sieci pojawia się coraz więcej filmów nagrywanych specjalnie dla wirtualnej rzeczywistości bądź po prostu w technologii 360 stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz „zjechać” z rollercoastera, siedząc na krześle, a przy tym słysząc krzyki innych „jadących” nim osób, bądź wziąć udział w scenie z horroru i poczuć się jak bohater filmu grozy.

Z powodzeniem możesz też zadbać o swoją kondycję, włączając wspomniane aplikacje fitnessowe lub gry sportowe, które nie tylko spalają kalorie, ale też stanowią wyzwanie w postaci rozgrywki. Aby jednak móc korzystać ze wszystkich możliwości urządzenia, musisz wybrać takie, które zostało w nie wyposażone. Czyli konkretny model mający wszystkie pożądane cechy. Na rynku są też bowiem starsze modele z bardziej ograniczoną dostępnością różnych opcji.

Okulary do rzeczywistości wirtualnej – czym się kierować przy wyborze?

Warto wiedzieć, czym dokładnie kierować się przy wyborze, jeśli chcesz mieć najlepszy sprzęt, który da ci wspaniałe doznania i możliwości. Tańsze modele mogą być wykonane nawet z kartonu i ograniczać się do projekcji 3D za pomocą innego urządzenia (na przykład smartfonu, który wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu kartonowych gogli). Droższe VR mają zdecydowanie więcej funkcji, a ich technologia znacznie różni się od podstawowej wersji.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak rozdzielczość, która im większa, tym wyższą zagwarantuje jakość obrazu. Ważne jest też pole widzenia (na przykład gogle PIMAX 5K PLUS mają aż dwieście stopni, czyli znacznie więcej niż konkurencja), przekątne ekranu, czyli długość pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami sprzętu, określająca jego użyteczną wielkość – oraz sam rozmiar gogli. Urządzenie zakładane jest na głowę, więc istotna będzie jego waga – musi być optymalna tak, abyś czuł się wygodnie, spędzając na zabawie dłuższy czas, zatem im lżejsze, tym lepiej.

Istotna jest też pamięć, która powinna być jak największa, co umożliwi swobodne pobieranie aplikacji bezpośrednio na gogle. Sprawdź również kompatybilność interesującego cię modelu z komputerami, konsolami i telefonami. Zwróć też uwagę na wejścia słuchawkowe, mikrofon czy dołączone do zestawu kontrolery niezbędne przy grach.

Gadżety te znajdziesz w szerokiej ofercie cenowej, jednak dla ludzkiego oka różnice w jakości obrazu mogą nie być aż tak duże. Początkujące osoby zadowoli nawet sprzęt ze 100 stopniami pola widzenia. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne zadbają o każdy szczegół i wybiorą najnowocześniejszą technologię.

Pamiętaj jednak, żeby nie używać sprzętu znajdując się blisko ulicy, w ciasnych pomieszczeniach czy w pobliżu schodów. Gogle są w stanie „przenieść” cię do zupełnie nowej rzeczywistości, przez którą twój mózg zostanie oszukany i poczuje się, jakby faktycznie był zupełnie gdzieś indziej. Przez to może nie dostrzec zagrożenia z zewnątrz. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz