Lato to pora, gdy do out-fitów wielu osób dołączają okulary przeciwsłoneczne. Chociaż tak naprawdę powinno się je mieć pod ręką przez cały rok, to właśnie zima i lato są okresami, kiedy są one szczególnie pożądane. Wszystko za sprawą ochrony przed promieniowaniem UV, jaką zapewniają.
Okulary i promieniowanie ultrafioletowe
Negatywny wpływ promieniowania UV na ciało i skórę nie podlega wątpliwościom. Im dłużej jesteśmy wystawieni na jego działanie, tym większe ryzyko, że odbije się to niekorzystnie na naszym zdrowiu. W skrajnych przypadkach promieniowanie UV może prowadzić nawet do chorób nowotworowych, a takie dolegliwości, jak poparzenia czy podrażnienia są na porządku dziennym. I dotyczą również tego wrażliwego narządu, którym są oczy. W przypadku skóry ochrona przed promieniowaniem UV jest już w zasadzie standardem – pamiętamy o używaniu kremów z filtrami, tudzież niewystawianiu się na słońce, gdy świeci ono najmocniej.
Aby chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie ma lepszego i skuteczniejszego sposobu niż noszenie okularów przeciwsłonecznych. Zakładając oczywiście, że kupujemy odpowiednie okulary...
Co to oznacza? Odwiedzając sklep z okularami przeciwsłonecznymi pamiętajmy, że są one narzędziem ochrony wzroku. Jako takie muszą spełniać standardy stawiane przez normy, a najważniejszym z nich jest wyposażenie w filtr UV. Stąd też okulary powinny mieć oznaczenie „UV400” - oznacza to filtr chroniący przed promieniowaniem UV o długości fali do 400 nanometrów, czyli każdym. Brak tego oznaczenia oznacza albo nawet wyższa wartość, oznaczają, że produkt prawdopodobnie nie daje odpowiedniej ochrony, lub wręcz żadnej. Innym oznaczeniem, które powinno znaleźć się na okularach, jest symbol CE – deklaracja zgodności z normami UE.
Co ważne, a z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, kupno okularów, które nie są wyposażone w filtry UV, jest gorszym rozwiązaniem, niż całkowita rezygnacja z okularów...
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?
Takie okulary są nie tylko narzędziem do ochrony wzroku, ale również interesującym dodatkiem modowym. W takim charakterze noszą je kobiety, mężczyźni, ale także dzieci. Każdy z nich pragnie, by okulary nie tylko chroniły oczy, ale też dobrze wyglądały. W przypadku dzieci kryterium wyboru jest często ulubiony kolor, czy też bajkowy kształt. Dorośli jednak mają większe pole do wyboru. Kobiece i męskie okulary przeciwsłoneczne dostępne są przecież dosłownie w setkach modeli i wzorów, różniących się kształtem oprawki, wielkością szkła, ozdobnikami, kolorem soczewek...
Które wybrać? Najbardziej ogólne kryterium mówi, że okulary powinniśmy dobierać, kierując się zasadą przeciwieństw. Co to oznacza w praktyce? Że osoby o buzi krągłej powinny sięgnąć po okulary prostokątne, przy twarzy kwadratowej zaś powinny one być okrągłe czy owalne. Chodzi o to, by łagodne rysy twarzy komponować z ostrymi kształtami okularów, buzie „kanciaste” łagodzić zaś owalami i krągłościami oprawek.
Ta zasada jest bardzo ogólna i nie zawsze wytrzymuje konfrontację z realiami, można ją jednak traktować jako podpowiedź co do tego, gdzie rozpocząć swoje poszukiwania. Warto też zwrócić uwagę na wielkość okularów. Zasłonienie nie tylko oczu, ale też wrażliwej skóry wokół nich, spowalnia efekt fotostarzenia się, powodowany przez promieniowanie UV. Z kolei osoby aktywne i przebywające dużo na plaży czy przy zbiornikach wodnych powinny wziąć pod uwagę okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtry polaryzacyjne.
Artykuł partnera
Komentarze (0)