Panele akustyczne, czyli funkcjonalność i estetyka

Udostępnij

Panele akustyczne w swoim głównym założeniu mają być przede wszystkim praktyczne. Ich podstawowe zadanie wiąże się z wygłuszaniem pomieszczeń i sprawianiem, żeby przebywanie oraz komunikowanie się w nich było komfortowe. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie pożądana jest cisza lub potrzebna dobra akustyka. Pozwalają na swobodną pracę i rozmowę w miejscach publicznych, takich jak biuro, szkoła czy restauracja. Zapewniają również wypoczynek i odprężenie w domu, pomagając oderwać się od zgiełku codzienności oraz hałasów z zewnątrz. Jednak czy poza swoją ogromną funkcjonalnością, panele mogą nieść za sobą jakieś walory estetyczne? Nasza odpowiedź brzmi, jak najbardziej!

Czym właściwie są panele akustyczne i jak działają?

Nieraz domorośli wynalazcy próbują nadać odpowiednią akustykę swojemu pomieszczeniu, mocując do ściany wytłoczki na jaja, wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Rzeczywiście niekiedy kształtem mogą przypominać panele akustyczne, ale zdecydowanie nimi nie są. W przeciwieństwie do oryginalnych, wykonane są z kartonu, który może zniekształcać brzmienie, dzięki zbyt dużej liczbie zagłębień i wgnieceń. Natomiast prawdziwe pozwalają na rozproszenie lub pochłonięcie dźwięków. Funkcję te wynikają z uformowania powierzchni w taki sposób, żeby poprzez rozbijanie fal dźwiękowych poprawił się komfort słyszenia.

Można dzięki temu uświadczyć wrażenia głębi i całkowicie zniwelować dudniący podźwięk. Akustyczne panele EHØ Muteboard są produktem wykonanym w 100% z drewna. Dostępne są w jego dwóch rodzajach: dąb i buk oraz w czterech wariantach kolorystycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że ich czyszczenie nie jest dużym problemem. Wystarczy do tego miękka szmatka i ciepła woda z mydłem, a odzyskają swój urok, który zapewnia drewno. Zaprojektowane zostały przez specjalistów z AGH, którzy od podstaw stworzyli całą koncepcję ich wykonania.

panele EHO

Kiedy panele akustyczne stają się potrzebne?

Każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy przebywał w jakimś miejscu publicznym, bądź nawet we własnym domu i przez wszechogarniający hałas, nie mógł w ogóle zebrać myśli. Właśnie dlatego stworzone zostały panele akustyczne EHØ. Pozwalają one zaprojektować sobie ciszę i komfort. Od momentu ich montażu, kilkugodzinne przesiadywanie w biurze nie będzie wiązało się z rozdrażnieniem i bólem głowy, spowodowanymi zgiełkiem. Wyjście do restauracji, w której takie panele zostały zamontowane, może naprawdę przynieść ulgę i nie wywoływać atmosfery ciągłego pośpiechu. Natomiast dom, może stać się prawdziwą oazą spokoju i miejscem, które da nam energię na dalszą część dnia.

Hałas - zjawisko o wiele bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje

Od niedawna w Polsce pojawił się całkowicie nowy dokument, bezpośrednio dotycząca akustyki wnętrz. Jest nim norma PN-B-02151-4:2015-06. Mówi ona o tym, jakie warunki muszą spełniać budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, aby stały się komfortowe dla ich użytkowników. Hałas bowiem jest jedną z najpoważniejszych przyczyn chorób na świecie i bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Ludzie poddani nieustannemu harmidrowi, czują między innymi zmęczenie, niepokój, a nawet gniew. Bardzo negatywny wpływ ma także wśród dzieci w wieku szkolnym. Zaburza ich rytm nauki, koncentracji i czytania ze zrozumieniem, a także powoduje opóźnienia w psychorozwoju. Dlatego tak ważne jest zapewnienie równowagi psychicznej i duchowej. Będzie to o wiele łatwiejsze, gdy w użyciu znajdą się uniwersalne, drewniane panele akustyczne.

Panele akustyczne, a aranżacja wnętrza

Na sam koniec, warto wspomnieć o sprawie poruszanej we wstępie. Gdy udowodnione zostały bezsprzecznie zalety płynące z korzystania z paneli akustycznych, warto skupić się także na kwestii wizualnej. Przy wyborze należy kierować się tym, czy całość kompozycji pasuje do mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Tak, aby dekoracyjne panele akustyczne stały się stylowym sposobem na zniwelowanie hałasu i przy okazji ocieplały przestrzeń wokół której się znajdują. Przy odpowiedniej ich ekspozycji, mogą uchodzić nawet za małe dzieło sztuki w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Więcej na stronie muteboards.pl - panele akustyczne z drewna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz