Co jest lepsze: Xbox One czy PlayStation 4?

Udostępnij

Jeśli jesteś na rynku nowego systemu gier i właśnie dołączyłeś do tej konsolowej generacji, możesz być trochę zagubiony. W tym momencie pojawiły się trzy główne modele PlayStation 4 i cztery z Xbox One. Wiedza o tym, którą wersję konsoli zdobyć, jest prawie tak samo trudna, jak wybranie marki, z którą chcesz iść. Tam właśnie wchodzimy. Tutaj przełamujemy różnice między PS4 a Xbox One i pomagamy Ci zdecydować, który model każdej konsoli jest dla Ciebie najlepszy.

Czy powinienem dostać Xbox One czy PlayStation 4?

W tym momencie spór między tym, czy PlayStation czy Xbox jest lepszy, ma dwie dekady. Tutaj, pod koniec tej generacji konsoli, możemy spojrzeć wstecz i ocenić, jakie są mocne i słabe strony PS4 i Xbox One, ale w pewnym stopniu sprowadza się to do osobistych preferencji.

Jeśli pójdziemy o liczbę sprzedanych samych konsol, to PS4 wygra o ponad 2:1 marżę. Sony konsekwentnie oferowało PS4 taniej, a konsola miała najwięcej i najlepsze wyłączności tej generacji. Wybór pomiędzy tymi dwoma konsolami nie jest jednak tak prosty jak to wszystko.

Która konsola ma lepsze gry?

Jest to całkowicie subiektywne pytanie, ale konsensus krytyków ma tendencję do faworyzowania PS4. Konsola Sony ma ulubione gry, takie jak:

 • Unoszące się we krwi
 • Dni minęły
 • Śmierć Stranding
 • Final Fantasy VII Remake (nadchodzący)
 • Bóg wojny
 • Horizon: Zero Dawn
 • Wyrok
 • The Last of Us Remastered
 • Ostatni z nas część 2 (zbliża się)
 • Persona 5
 • Do świtu
 • Seria Yakuza

Z drugiej strony, Xbox ma w tym pokoleniu brak ekskluzywnej linii. Halo otrzymało tylko jeden tytuł dla Xbox One, a poza Gears of War i Forza, nie ma zbyt wielu unikalnych tytułów dla konsoli Microsoftu, którymi można by się ekscytować.

Czy PS4 lub Xbox One More Powerful?

Niezależnie od oprogramowania, PS4 i Xbox One to dwie bardzo podobne maszyny. Podstawowy model PS4 w większości przypadków przewyższa osiągi Xbox One, ale jeśli spojrzeć na dwie firmowe konsole z linii pro, to jest wręcz przeciwnie. Xbox One X jest najpotężniejszą dostępną obecnie konsolą i oferuje prawdziwe wideo 4K z kilkoma tytułami. Tymczasem PlayStation 4 Pro oferuje tylko 2K zwyżki do 4K poprzez szachownicę.

W porównaniu do PS4, PS4 Pro jest skromniejszą aktualizacją. Z drugiej strony, Xbox One jest znacznie bardziej wydajny niż bazowy Xbox One i zawiera takie możliwości jak obsługa FreeSync, do których Sony nie pasuje. Co więcej, Sony w niewytłumaczalny sposób przekazało na PS4 Pro odtwarzacz Blu-ray 4K, ale Xbox One X (i Xbox One S) zawiera jeden, co daje konsoli jakąś ukrytą wartość.

Wchodząc do specyfikacji technicznych, zarówno PS4 Pro jak i Xbox One X posiadają ośmiordzeniowe procesory AMD Jaguar. Jednak Xbox One X jest taktowany częstotliwością 2.3GHz, a PS4 Pro częstotliwością 2.1GHz. Xbox One X posiada szybszy procesor graficzny z większą ilością jednostek obliczeniowych niż PS4 Pro, a także większą ilość pamięci RAM przy 12GB w porównaniu do 8GB.

Jeśli Twoim głównym zmartwieniem przy wyborze pomiędzy Sony i Microsoftem jest to, która konsola jest najpotężniejsza, to Xbox One X jest maszyną dla Ciebie. Dodatkowo, jeśli nie jesteś naprawdę zainteresowany żadnym z ekskluzywnych tytułów Sony, Xbox One X jest lepszą wartością niż PS4 Pro.

Przeczytaj również: SnowRunner – wymagania sprzętowe

Komentarze (0)

Zostaw komentarz