Skup książek - gdzie wycenić i sprzedać?

Udostępnij

Książki od wielu lat goszczą w każdym domu. Jedni mają małe biblioteczki, inni posiadają kilka sztuk. Z pewnością jednak każdy je ma, a niekiedy nawet je czyta. Jeśli w pewnym momencie zaczynają zalegać i przychodzi potrzeba ich pozbycia się, zastanawiamy się gdzie i jak to zrobić. Wtedy z pomocą przychodzą antykwariaty i skupy książek. Gdzie zatem wycenić i sprzedać swoją kolekcję?

Jak wycenić książki?

W obecnych czasach, w których góruje technologia w wielu branżach, wycena książki przebiega wręcz ekspresowo. Istnieją dwa sposoby, aby zrobić to szybko i w miarę satysfakcjonująco. Pierwszym z nich jest udanie się do antykwariatu czy też skupu książek. Osoby tam pracujące znają się na literaturze, wiedzą, jaką wartość posiada każdy egzemplarz, a więc są w stanie na miejscu dokonać wyceny. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, to, że większość z nich może oferować dużo nisze kwoty, niż te, które moglibyśmy osiągnąć sprzedając ksiązki na własną rękę.

I tu pojawia się druga możliwość. Można samemu w prosty i szybki sposób dokonać wyceny. Jak to zrobić? Za pomocą internetu. Wystarczy wejść na portale aukcyjne, przeanalizować sytuację, czyli sprawdzić, w jakich cenach sprzedaje się nasza książka, a następnie samemu ją wystawić za kwotę zbliżoną do tych, które znajdują się na innych licytacjach.

Trzeba jednak mieć świadomość, że wartość danego egzemplarza powinna być szacowana racjonalnie. Im starszy i w im lepszym stanie, tym bardziej jest wartościowy. Dlatego, zanim wystawisz swoją książkę zastanów się i sam oceń, za jaką kwotę byś ją kupił.

Gdzie można sprzedać książki?

Opcji jest co najmniej kilka. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest wystawienie książki na aukcji. Istnieje wiele portali, które to umożliwiają całkowicie za darmo. Dlaczego więc nie skorzystać? A no dlatego, że niekoniecznie musi się sprzedać. Konkurencja w sieci jest bardzo duża, a niektórzy potrafią sprzedawać książki za bardzo niskie ceny.

Innym rozwiązaniem będzie sprzedaż książki do antykwariatu lub też skupu. Tutaj jednak nie ma zbytnio dużego pola manewru, co do negocjacji związanych z ceną egzemplarza. Jak już zostało wspomniane, w takich miejscach pracują osoby, które znają się na branży i literaturze. Poza tym dokonują transakcji z myślą o zarobku.

Pocieszające jest to, że takie skupy książek Warszawa czy inne większe miasta mają kolokwialnie mówiąc na pęczki. Jeśli w jednym cena nie będzie nas zadowalać, można udać się do drugiego miejsca. A nóż może dostaniemy za książkę więcej.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz